
Additional power supply for extension of the power supply in the basic control panel set. The power supply extension supplements the existing panel power supply with an additional 150 W via a plug-in line connection. There is space for two 12 V/24 Ah batteries on the bottom of the housing. Two additional 24 Ah batteries can be connected with an extern housing (Part No. FX808313). Additional components can be mounted onto top-hat rails in the power supply housing.
| Rated voltage | 230 V AC |
| Rated frequency | 50 ... 60 Hz |
| Rated current | 0.8 A |
| Output voltage | 24 V DC |
| Current consumption for ext. devices | 3 A |
| Battery capacity | 4 x 12 V / 24 Ah (max. 4 x 12 V/24 Ah) |
| Output current | max.6 A (total) |
| Ambient temperature | -5 °C ... 45 °C |
| Storage temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Type of protection | IP 30 |
| Housing | ABS, 10% glass fiber reinforced, V - 0 |
| Air humidity | < 95 % (non-condensing) |
| Color | gray, similar to Pantone 538 |
| Weight | approx. 10.3 kg |
| Dimensions | W: 450 mm H: 640 mm D: 185 mm |