
Multisensor fire detector using patented dual angle optical scatter as well as additional heat detector sensor evaluation to guarantee the detection of different types of fire from smoldering fires to open fires with constant sensitivity level. Smoke sensor signal identification to ensure smoke classification and reduction of false alarms caused by interferences, for instance, water vapor or dust. Used when early and reliable fire detection is requested. Because of its excellent detection characteristics and enhanced false alarm management, the detector is also able to identify the standardized TF1 and TF6 test fires. The O²T multisensor fire detector is also suitable for applications with higher temperatures of up to +65 °C. The detector is provided with an integrated isolator. A remote indicator can be connected.
With VdS approved parameter settings for special applications:
- Water/oil/haze
- Garage
- Hall
- Clean room
- High application temperature (~ 80°C)
- Hotel room
- User defined
| Operating voltage | 8 ... 42 V DC |
| Quiescent current @ 19 V DC | approx. 60 μA |
| Alarm current w/o communication curtain | approx. 18 mA |
| Area to be monitored | max. 110 m² |
| Height to be monitored | max. 12 m |
| Air velocity | 0 ... 25.4 m/s |
| Application temperature | -20 °C ... 65 °C |
| Storage temperature | -25 °C ... 75 °C |
| Type of protection | IP43 (with base + option) |
| Material | ABS |
| Air humidity | < 95 % (non condensing) |
| Color | white, similar to RAL 9010 |
| Weight | approx. 110 g |
| Detector specification | EN 54-7/-5 B /-17, CEA 4021 |
| Dimensions | Ø: 117 mm H: 49 mm (62 mm incl. base) |