
In addition to smoke detection with the conventional O²T multisensor technology, the detector is provided with a built-in flash lamp.
Detection
Multisensor detectors with two built-in optical smoke sensors with different scattered light angles as well as additional heat detector sensor evaluation for detecting everything from smouldering fires to open fires with consistent response performance. Smoke sensor signal identification to ensure smoke classification and reduction of false alarms caused, for instance, by water vapour or dust. Each detector is provided with an integrated isolator.
Alarm signalling
The alarm signalling device is activated by the control panel. No further short address needs to be allocated. It is programmed with tools 8000 as of software version 1.05.
Detection
The reliable O²T multisensor principle for consistent response performance at the highest level of security against false alarms
Individual control of the beacon
Flash lamp
Loop powered - no need for external power supply
No additional short address
Automatic synchronization of various IQ8Quad alarm signaling devices
High flash energy
| Operating voltage | 8 ... 42 V DC |
| Quiescent current @ 19 V DC | approx. 75 μA |
| Quiescent current @ FACP battery | approx. 400 μA @ 42 V |
| Signal flashing lamp | Red |
| Luminous intensity | max. 15.8 cd peak / 2.63 cd effective |
| Lighting energy | approx. 3 Y |
| Area to be monitored | max. 110 m² |
| Height to be monitored | max. 12 m |
| Air velocity | 0 ... 25.4 m/s |
| Application temperature | -20 °C ... 65 °C |
| Storage temperature | -25 °C ... 75 °C |
| Type of protection | IP43 (with base + options) |
| Material | ABS |
| Air humidity | < 95 % (non condensing) |
| Color | white, similar to RAL 9010 |
| Weight | approx. 145 g |
| Detector specification | EN 54-7/-5 B/-17, CEA 4021 |
| Dimensions | Ø: 117 mm H: 59 mm |
| Ø: 117 mm H: 67 mm (incl. base) |