
Scattered-light smoke detector for reliable early recognition of fires. Responds well to slow-burning, smouldering fires. Intelligent fire detector with decentralized intelligence, automatic function self-test, emergency mode, storage of alarm and operating data, alarm display. Soft addressing and separate operational display is only possible when operating an esserbus / esserbus-PLus IQ8Quad detector without loop isolator, especially for usage in explosion zones. Operation with individual addressing at Ex barrier Part No. 804744 and as standard detector at Ex barrier Part No. 764744.
| Operating voltage | 8 ... 42 V DC |
| Quiescent current @ 19 V DC | approx. 50 μA |
| Alarm current @ 9 V DC | typ. 18 mA |
| Area to be monitored | max. 110 m² |
| Height to be monitored | max. 12 m |
| Ambient temperature (Ta) | -20 °C ... 70 °C |
| Application temperature | -20 °C ... 70 °C |
| Storage temperature | -25 °C ... 75 °C |
| Max. Output current (Io) | 10 mA |
| Max. Input Voltage (Ui) | 21 V DC |
| Max. Input current (Ii) | 252 mA |
| Max. internal capacity (Ci) | 1 nF |
| Explosion protection | Ex ib IIC T4 Gb |
| Type of protection | IP 43 (incl. base + option) |
| Material | ABS |
| Air humidity | < 95 % (non condensing) |
| Color | white, similar to RAL 9010 |
| Weight | approx. 110 g |
| Detector specification | EN 54-7:2006 |
| EC-type examination certificate | TÜV 09 ATEX 554910 |
| Dimensions | Ø: 117 mm H: 49 mm (62 mm incl. base) |