
Multisensor fire detector with integrated smoke detector, heat detector and gas sensor (CO) with enhanced false alarm management, for preventive and early detection of deep-seated smouldering fires which give a lot of CO as well as flaming fires through combined evaluation of scattered light, temperature and gas. An alarm is actuated at carbon monoxide (CO) concentration levels that are life-threatening for humans. Less susceptible to false alarms caused by dust, as well earliest and reliable detection of fire development due to the additional detection of CO. Also a Technical Alarm (TAL) can be programmed with the flexible programmable CO threshold up to 150 ppm. The detector is provided with an integrated isolator. A remote indicator can be connected.
| Operating voltage | 8 ... 42 V DC |
| Quiescent current @ 19 V DC | approx. 65 μA |
| Quiescent current @ FACP battery | approx. 225 μA @ 27,5 V |
| Alarm current w/o communication curtain | approx. 18 mA |
| Area to be monitored | max. 110 m² |
| Height to be monitored | max. 12 m |
| Air velocity | 0 ... 25.4 m/s |
| Application temperature | -20 °C ... 50 °C |
| Storage temperature | -25 °C ... 75 °C |
| Type of protection | IP43 (with base + option) |
| Material | ABS |
| Air humidity | < 95 % (non condensing) |
| Color | white, similar to RAL 9010 |
| Weight | approx. 110 g |
| Detector specification | EN 54-7/-5 A2 /-17, CEA 4021 |
| Dimensions | Ø: 117 mm H: 49 mm (62 mm incl. base) |