
Multisensor fire detector with integrated optical sensor and heat sensor which give both a combined signal as well as a separate heat signal for improved false alarm management, with time-controlled signal analysis and weighted data combination of both detector functions for detecting smoldering fires and fires with extreme heat generation. Intelligent detector with decentralized intelligence, self-function test, CPU redundancy mode, automatic adaptation to the environments, alarm and operating data storage, alarm indication and soft addressing.
The loop isolator is integrated in the detector. A remote indicator is additionally attachable.
| Operating voltage | 9 ... 42 V DC |
| Quiescent current @ 19 V DC | approx. 50 μA |
| Alarm current w/o communication curtain | approx. 18 mA |
| Area to be monitored | max. 110 m² |
| Height to be monitored | max. 12 m |
| Air velocity | 0 ... 25.4 m/s |
| Application temperature | -20 °C ... 50 °C |
| Storage temperature | -25 °C ... 75 °C |
| Type of protection | IP43 (with base + option) |
| Material | ABS |
| Air humidity | < 95 % (non condensing) |
| Color | white, similar to RAL 9010 |
| Weight | approx. 110 g |
| Detector specification | EN 54-7/-5 A2 /-17, CEA 4021 |
| Dimensions | Ø: 117 mm H: 49 mm (62 mm incl. base) |