
Optical smoke detector which works using the light scatter principle to guarantee safe and early detection of fire. Responds well to slow-burning, smouldering fires. Intelligent fire detector with decentralized intelligence, automatic function self-test, CPU failure mode, alarm and operating data memory, alarm indicator, soft-addressing and operating indication. The detector is provided with an integrated isolator. A remote indicator can be connected.
| Operating voltage | 8 ... 42 V DC |
| Quiescent current @ 19 V DC | approx. 50 μA |
| Alarm current w/o communication curtain | approx. 18 mA |
| Area to be monitored | max. 110 m² |
| Height to be monitored | max. 12 m |
| Air velocity | 0 ... 25.4 m/s |
| Application temperature | -20 °C ... 72 °C |
| Storage temperature | -25 °C ... 75 °C |
| Type of protection | IP43 (with base + option) |
| Material | ABS |
| Air humidity | < 95 % (non condensing) |
| Color | white, similar to RAL 9010 |
| Weight | approx. 110 g |
| Detector specification | EN 54-7 / -17 |
| Dimensions | Ø: 117 mm H: 49 mm (62 mm incl. base) |